Białko na mase mięśniową

Białko na mase mięśniową
1 vote, 6.00 avg. rating (66% score)

Białko na mase mięśniową (3)Przysłuchując się zaleceniom różnych trenerów kulturystycznych można zauważyć tendencję do zalecania spożywania od 2 do 2,5 g białka na kilogram masy ciała dziennie. Aczkolwiek fizjologowie nie pochwalają takiej wysokiej dawki. Uważają oni, iż popyt organizmu na białko u osoby dorosłej, prowadzącej standardowy tryb życia wynosi około 0,9 g na kilogram masy ciała. Nawet uprawiając sport nie powinno się przekraczać tej dawki, gdyż staje się to szkodliwe dla organizmu.

Spożywane w zbyt dużej ilości białko na mase mięśniową może doprowadzić do zbytniego obciążenia nerek. Zwiększona praca nerek wynika z konieczności wydalenia substancji jakie powstają w czasie przemiany białka. Kolejną konsekwencją jest utrata wapnia, która w konsekwencji może doprowadzić do osteoporozy.
Kolejną kłopotliwą sprawą staje się również spożywanie posiłków. Aby sprostać zaleceniom 2 – 2,5 g białka na kilogram, posiłki muszą być dużej objętości, a tak wypełniony posiłek jest przeszkodą w treningu.
Dlatego zaleca się mniejsze ilości białka oraz takie źródła jego pochodzenia jak produkty mlekopochodne oraz jajka.

Pozostałe artykuły:

About author

Related Articles